unr_1919: (Default)
2037-07-06 11:20 am

Вступ

Журнал присвячений онлайн-публікації Журналу бойових дій Дієвої армії УНР за червень-жовтень 1919 року.

Записи йдуть з затримкою в 95 роки, тобто за планами з червня місяця по жовтень 2014 року у френд-стрічці підписники матимуть повідомлення за 1919 рік.

Текст набрано користувачами Українського військово-історичного форуму з фотокопій оригінального рукописного документу, що знаходиться на зберіганні в Центральному державному архіві вищих органів влади України (Київ)

Над набором тексту журналу працювали:

Афанасенко Андрій
Потьомкін Андрій
Пшеничняк Юрій Петрович (м. Золочів)
Кравець Юрій Павлович (м. Запоріжжя).
Левчук Дмитро (м. Вінниця)
Чебанов Роман Євгенович (м. Алушта)
Чмир Микола Васильович, (м. Київ)
Лукін Дмитро Всеволодович (м. Київ)
Папакін Артем Георгійович (м. Київ)
Лосицький Михайло Юрійович, (м. Київ)
Перепічка Сергій Зіновійович (Івано-Франківська обл., с. Петранка)
Осьмак Андрій (м. Львів)
Харченко Андрій Вікторович - (м. Когалим, РФ)

ось так виглядає фрагмент оригіналу: )



На dreamwidth з 06.07.2014


unr_1919: (Default)
2014-10-18 06:29 pm

18 жовтня 1919 р.

Запоріжська група

 

На фронті Запоріжської групи спокійно розвідувательни подіі: наш панцерник «Хортиця» за 18-е жовтня продвинувся за ст. Кодима, Частинам групи наказано на протязі 19 жовтня зосередитись в районі Чорномліни ст. Кодима. Штаб групи переходить на ст. Крижопіль.

 

3-я дівізія

 

Частини Третьої дівізії, не глядючи на ураганний огонь захопили с. Маньківку, переправу і Генріховку, але примушена була видійти на правий берег Буга. Сьогодні дівізія переходить в район м. Тростянець.

 

Київська група

 

Частини групи проводят перегрупіровку: 5-та дівізія переходить із района Тростянець в с. Лукашівку; 12-та дівізія в район с. Четвертиновка; Бригада У.С.С. захіщае переправи від Ладижина до Степашки включно. З самого ранку ведеться стрилянина між ворожими бронпотягами і нашими. Штаб Групи переходить на ст. Демківку.

22 години ворог у залізного моста через Буг повів енергійну атаку, відкривши шалений куліметний і гарматний вогонь по нашому берегу і відкінув нашу заставу. 12-дівізія готуеться до конт-наступу. Наслідки не відоми 23-годин Ворог веде наступ на с. Губник і заняв після впертих боїв переправу в с. Губник.

 

9-та дівізія

 

Частини дівізії на марші із Крижополя в район Тимановки. Завтра о 10 годині Дівізія почне наступ на Тульчин, згідно наказу командарма Штаб дівізії Журавлівка.

 

Волинська група

 

Сьогодні частини групи о 7 годині ранку перейшли 4 дівізія на Брацлав, 2-й Кінний полк на предместье Брацлава – Чернишевку, 1-ша дівізія на Голопуповку на участку 2-ої дівізії перегрупіровка згідно дерективи о 2676/оп.

16 годин від групи відомостей не одержано по відомостям телеграфичного урядовця із Тульчина коло 16 годин біля сотні денікінцев занялі м. Тульчин. Штаб Волинськоі групи вирушив із Тульчина в с. Михайловку

 

7-ма Запоріжська дівізія

 

20-й Мазепинський полк прибув на ст. Рахни 19-й Республіканський 11 годи прибув у Жмеринку Останні частини 7 дівізії перевозяться із Могілева на ст. Рахни.

Комполк 20-го вислав розвідку на Печорн, яка здибала 14 бригаду, відступавшую від м. Брацлава

unr_1919: (Default)
2014-10-17 06:28 pm

17 Жовтня 1919 р.

Запоріжська група

 

З ранку на фронті групи чути велику гарматну стрилянину і біглий вогонь в напрямку Губник – Зятковці. Частини 6-ої і 8-ої дівізій осягнули район: Кодима – Івашково – Французська – Серби – Бол. Корівка – Флорино Бершадь Штаб групи м. Ободівка.

В 16 годин і 23 години в районі групи без змін.

7-ма дівізія Запор. Групи пересовуеться в Могілів.

20-й полк вирушив в Комарівці для подавлення повстання селян.

 

3-я дівізія

 

Частини дівізії о 5 годині ранку роспочали наступ на с. Маньківку, яку захопили біля 12-ої години. Дівізії наказано до 17 годин занять с. Красносілки і ст. Генріховка.

 

Киівська група

 

Три ворожих бронепотяга біля 12-ої години підійшли до ст. Губник і примусили наш бронепотяг «Вільна Україна» після великіх потер (машиніста декілько наводчиків і всіх набоїв) відійти в напрямку на ст. Вапнярка. 5 дівізія відтягнута у Тростянчик на правий бік Буга, а 12 дівізія у с. Четвертиновку; Бригада У.С.С. залишилась у м. Ладижино. Штаб групи с. Четвертиновка.

 

Волинська група

 

Частини групи займають фронт Губник – Ладижин – Паланка – Мачуха 4-та дівізія скупчилась у Тульчині Штаб групи Тульчин. 9-та дівізія переходить в армейський резерв Штаб Княжопіль. Ворог заняв ст. Губник Частини групи на марши.

 

Галицька Армія

 

Сьогодні 10 бригада мае перейти в район Скити, 6-та бригада в район м. Ростовка, 7-ма бригада відправлена до Вороновиці; 2-й корпус перепроваджуе перегрупіровку; 14 бригада після впертого бою залишила м. Брацлав.

 

Распорядження

 

Наштабу Г. От. покладае завдання на Надніпрянську Армію захісту Жмерінка та Могилева Подільського, передаючи тимчасово в роспорядження Командарма Надніпрянської групи С.С., а також пропонуеться увійти в найтіснійший звязок з Н.К.Г.А. одностайно вдарити на ворога.

З огляду на таке завдання Командарм Надніпрянськоі наказав: 1) Запоріжській групі утримувать підступи к Рудніце, Могілеву і путі на Вапнярку, для чого утримувать лінію Писаревка – Кодима – Чечельник Глубочек. 2) Третій дівізії перейти в Тростянець і далі в район Анополь Клебань. 3) Київській групі прикривать переправи на Бугі від Глубочек викл. до с. Степашки включ. 4) Волинській групі прикривать переправи на Бугі. 5) 9 дівізія поступае в підлеглисть Волинській групі.

Командарм наказав Начдіву 7-ої Запоріжської: 1) Мазепинському полку скупчиться в Рахни, прикриваючи сей узел, 2) Республіканському полку прикривати ст. Жмеринку

unr_1919: (Default)
2014-10-16 07:20 pm

16 Жовтня 1919 р.

Волинська група.

 

В 5 годин части стали на марш згідно директиви. З приватніх відомостей с. Семенки занято ворогом. К 20 годин. частини виконують директиву.

 

Запоріжська група.

 

Частини 8 дів. к 15 годин. заняли с. Пирожне взяти полонени, рушниці, набоі, вози, кухні. 4 години ранку Гайдамацький курінь на підводах вирушив на ст. Кодиму. на фронті 3 і 6 дівізії розвідка. 14/Х ранений тяжко осаул сотника Химича, за тіла котрих козаки малою кучкою кинулися на велику кількість добровольців і повернули їх в бігству, тіла любих козаками старшин відбито. До 16 годин група виконуе директиву ч 02695.

Роз’ізд чорних запоріжців досягнув Івашково. в 5 годин робив наскок на м. і ст. Кодима але були піхотою і бронпотягами відбити. Залізницю теж не вдалося підорвати помішали бронпотяги. 7 дів. чотирма шалонами буде вирушати: І ешал – 19 полк, ІІ еш. штаб дів., ІІІ – гарматний полк, ІV – повстан курінь і господарча частина 20 полку погрузка в 6 годин ранку. В 16 годин отряд полк Дубового заняв села на північь від Комаровець Варенка і Козачка

 

3-я Залізна дівізія

 

3 дів. згідно директиви 02651 продовжуе марш к 22 год. роз’їзд на північно схід від Войтівки зустрів ворожу розвідку котру обстриляв, вона відійшла на Маньківку в Районі ст Гайвороно розвідка у Джуліно діяльність ворожих панцерних потягів.

 

Київська група

 

До 9 годин. проводиться перегрупировка для виконання завдання по директиві. К 16 годин ворожий бронпотяг заставив наш бронпотяг відійти зі ст Зятровці 

за браком набоів. Допіро наказано йому знову заняти станцію, а кінноти 12 дів. розібрати залізницю, аби захопити ворожий бронпотяг в 16 годин ворог висадив відділ в Зятковцях котрий обрушився на Бригаду УСС, котра під натиском ворога і ураганним гарматним вогнем з бронпотягів весь час відбиваясь відійшла на лінію Іцка – Крутогори – Кудса боясь бути обійденою ворожою кіннотою. На участку 5 і 12 дівізій без змін. В розмові Командуючого Київською групою з Нач. Оперативної Управи де він просе об відводі бригади УСС дозволено відвести до річкі Соб, а рух для наступу почати біля 16 годин.

 

Галицька Армія.

 

До 9 годин на фронті 3 корпусу корпус вечером вчора кінна бригада вела бій в районі Животова, 6 бриг. прибула в Погребище 2 корпус в марші. К 13 годинам 7 і 14 бригади на р. Соб повинни були податися під напором ворога назад. 14 бригада під напором піших військ і кінноти ворога відійшла до Рачки (7 кілометрів на північний схід від Немірова) а частини 8 бригади до Войтовець – Потока. 2 бригада відправлена на фронт Іванки – Павловка. В прорив 14 бригади гадаеться направити курінь для ліквідації. Група ген. Кравса одержала наказ скупчитись для удару з району Улинці, або на полудневий схід. Відсунувши вчора 8 бригаду до Лисоі Гори ворог просовуеться 2 колоннами далі – Рачки – Гросін і на шляху Христинівка Оратово 2 ворожих панцерника.

 

Накази Командарма.

 

Начальнику Авіаційноі школи: школі вивантажитись в Винниці Комгрупи СС. – групі СС по прибутті в Жмеринку ростошуватись в районі Ярошенка – Ворошиловка – Жуковці і переходе в резерв Головного Отамана. Волинськоі групи 17/Х скупчитись в зазначений район для захісту переправ на Бугі по лінії Ладижино – Райгород – Браплав. Як кіннота ворога переправилась на правий берег Буга, то атаковати і відкинути на лівий берег; 9 дівізії в 2 перехода скупчитись в Тульчин в мій резерв. Запоріжськоі групі в 2 перехода перевести полк чорних запоріжців в район Шпіков, на схід від Рахни в распорядження Начдіва 7.

7 Запоріжськоі дивізії залишивши оден полк в Могілеві і оден полк (Мазепинський) в ешалонах в Жмеринці, а решту в Рахнах і дівізія складае армейський резерв.

unr_1919: (Default)
2014-10-15 06:20 pm

15 Жовтня 1919 р.

Волинська група

 

Нічь пройшла спокійно. в 7 год 30 хв. 2 дів вирушила на Ладижин – Губник. 2 кін. полк на Цибулівку. К 12 год. ворог звільнив Христище, Ставки і Песчанку. Частини 9 дів. заняли Попелюхи – Ставки 4 дів. з Ольшанки в Крижопіль. Бронпотяги двинути на Рудницю – Попелюхи. 1 дівіз ранійш як 7 год вирушити не може.

 

Запоріжська група

 

До 9 годин. Частини 8 дів. в районі Городище вела сильний бій; де захопила 2 гарм. кулемети полонених, в цьому бою лицарською смертью пав. командір кінноі сотні 8 дів. сотник Химич. Ворог закрипився на висоті 140 і вів контр-атаки, котри всі відбити. Частини 6 і 3. Залізноі дівізії осягнули вказаний район і ведуть наступ на Кодиму. 8 дів. на Гоноровку – Серби В 10 годин. 20 полк Мазепінський прибув на ст. Комарівці в 12 годин. вирушив в окружаючи села. в 16 годин дорученим полком заняв села Варенки, Козачки часть бандитів захоплено в полон, а решта без бійки втикла в ліса. Комдів 7 Запор. по донесенню повідомляе що в селяне великоі Кошниці і Грушок 13/Х рано обезброіли 14 старшин і 66 козаків 2-го відділу Кордонної охорони (бригади). Полк для ліквідації висланий. К 12 год частини 8 дівіз. біля с Козловка вступили в бій з ворогом. У села Рудниця 8 дів. захоплено 20 пол. 3 кулемета і рушниці, гранати. У нас 12 чол ранених 6 і 3 дівізії ведуть розвідку. до 23 год 8 дів. війшла на лінію Рибкі – Брітовка де вступила в бій 6 дів. заняла с Вербку.

 

Київська група.

 

Нічь пройшла спокійна. Бригада УСС. к 9 годинам під гарматним ураган. вогнем заняла слобідку Тишкавецьку. К 16 годинам частини 5 дівізії з боем захопили ст Джулінки, захоплено 100 полонених 70 рушниць, 4 кулемета і набоі, ворог з великими втратами відступив на Гайворон. 12 дівізія займае Залужье, Пчельник, Полог відбивая наступи ворожих відділів. Бригада УСС під натиском ворога і ураганним вогнем залишила Рахнівку, Барсуки. Ворог веде наступ з півночі і сходу на Кублич. 37 полк ворвався в Тишківку перебив деникінців і захопив полонених і кулемети а кіннота налетом на Міхалівку захопила полонених Прохаю зробити наказ Галиц. Ком. ліквідувати прорив. К 23 годин. 5 дівіз. в марші в район Соболівка – Поборка 12 дів в район Антонівка – Шиманівка. Бригада УСС – Мелешків – Зятковці. Бригада знову взяла контр-наступом Барсуки, але понесши втрати залишили без напору ворога залишивши тільки сторожи.

 

Галицька Армія

 

Ворог сильними наступами відбив Кашмени, Жаданівку. 3 кор. – атаки відбив, 2 корпус і група СС. – спокій 3 бриг в марші. К 12 год. 9 бриг. залишила Яблонівку і Кальник к 16 годинам. Ворог веде сильний наступ на групу генер. Крауса 9 і 2 бриг. відтягнути ст. Оратово – Стрижаново Бабич. 8 бриг. західний берег р. Соб – Кальник Каліевка, 14 бр Карбовки 5 бриг. Лопатинки, Кавалер. бриг. Животові, 4, 6 і 7 бриг. в поході 3 охороняе Бердичів. к 19 годинам наши частини відступили: 5 бр – Александровку, 9 бригад хут. Черновського. 2 бриг – Ілінце.

 

Накази Командарма

 

Для забезпечення лівого крила і тилу Волинськоі групи в складі 1, 2 і 4 дивізій скупчитись в районі 1 – 4 дів. Брацлав – Райгород – Мачуха, 2 дів. Ладижин – Губник, забезпечувати ліве крило Київської групи і тил Армії. 9 дів по зміні зосередити в резерв в Княжопіль. Рух почати 16 жовтня. Запоріжськоі групи: преслідовати ворога на далій лінії: Писаревка – Кодима – Ольгополь – Луговое і завши мати дивізії готовими для контр-маневрів. 3 дівіз. скупчитись в районі Генріховка – Красноселка для забезпечення правого фланга Київ. групи і тилу. Переходе в підлеглість Командарма. Київськоі групи: вести 16/Х конт-наступ і вийти на лінію Теплик – Рим.

Групи СС. – оказати (гарматним вогнем) своіми частинами допомогу 20 полку оперуючуму в районі ст. Камарівці проти повстанців, коли він зверниця до вас за допомогою. Ком. Волинської групи к 16/Х представити відомости: 1) які трофеі захоплени частинами групи 2) які частини ворога знищени, які відступають 3) яких частин взяти полонени.

unr_1919: (Default)
2014-10-14 06:00 pm

14 жовтня 1919 р.

Волинська група.

 

На участку групи нічь пройшла спокійно В 11 годин Командуючий групою наказав: 1) полк 9 дів. в Жабокричах поступае в распордж. дівіз 2) начдіву 9 перейти в наступ і вийти на фронт Криклівці Попелюхи. На Криклівці наступа 8 дів. 3) Бронпотяг підвинути до ст Рудниця 4) Вести сильну розвідку на Ставки і Христище. Кіннот частини полку Кості Гордіенко висланні на Христище повинні були відійти під кулеметним вогнем ворожого бронпотяг автопанцерника і кінноти котра заняла ліс між Христище і Горячківкою. Між селами Дмітрашівка і Горячківка наш роз’їзд був обстріляний автопанцерником і кіннотою. 1 полк 9 дівіз вирушив на Вел. і Мали Криклівці, 3 полк на Попелюхи. в Наказі по групі ч 119. для 2 дівіз Александровка не раховати. К 23 год. 3 полк 9 дівіз. заняв Попелюхи, 2 полк скупчився в Зелянки. Позаяк ворог прорвався в район Гранів – Михайлівка, а тому наказую 2 дівіз. перейти як мога скорше в район Ладижин – Губник і заняти переправи і недати ворогу на залізницю Вапнярка – Христинівка і розвідкою слідкувати напрямок ворога.

 

Запоріжська група.

 

Частини 6 дівіз. в 17 г. 15 хв. захопили Чечельник о 18 год. захоплено Ольгополь. 3 дівіз. ночною атакою захопила Бершадь, 5 справних кулеметів і 200 полон. Частини 8 дівіз. о 14 год. з бою заняли Городище 3. Залізна дівізія збоем заняла смугу Лісничье Романівка.

 

Київська група

 

5 дівіз. вела наступ на ст. Генріхівку, але сильними атаками повинна була залишитись на Завадовки – Митанівка ведя бій з передовими частинами. 12 дів. зупинилась на лінії Залужье, Полоч стримуя натиск ворога. К 16 годинам під натиском ворога бригада УСС. відійшла на схід від Кублич і Рахнівка при відході отбивалася весь час контр-наступами. З приводу відходу бриг. УСС. наказано 12 дів. відійти на мала Мочулка. К 23 год. 5 дівізія з боем захопила ст Генріховку і вийшла на лінію Чернятка – Джулінська і висоти 95,8 і 99,2 захопила кулемети, рушниці і полонени. 12 дів. весь час веде вперти бої на південь від ст. Кублич. Бригада УСС відбивае атаки на Кублич

 

Галицька Армія.

 

До 9 годин – без змін. К 16 годин. кінна бриг. в Животів – Животівка, 5 бриг. – Оратово – Зарудне, 2 бр. Піддубовка – Каптелин 8 бр. Кальники – Шабельня, 14 бр Янушевка, 9 бр – ст Оратово 10 бр. Погребище. 2 корп. – спокій. до 21 год. ворог вів на всьому фронті 3 корпусу атаки, котрі відбити крім участка 2 бриг. де ворог заняв с Кателини. 22 год. – біженці повідомляють, що большовики заняли Хвастів.

Наказ. частинам на 13/Х: 8 бриг і 2 бр Ворог. повинен бути побитий у Погребище і заняти ст. Ріжений. 5 бр. до 10 год. район Лукашівка, Юшківці – Соборівка ї забезпечення лінії Івахна Яцковиці, Хмелівка, Стадниця. Кінна бриг. Кравчинці і забезпечуе крило північне 5 бриг. по приході 5 бригади іде до Цибуліва. 14 бригада висилае Городком – Расохова. 8 бриг. держе звязки. Головні сили 14 бриг в Городку і держе зв’язок з УСС. котрих ліве крило в Тишківці.

 

Накази командарма

 

Начпосту Н.Д.А – вислати ком. 7 запасн. куріня набоів російського і австрійського зразку.

unr_1919: (Default)
2014-10-13 12:00 pm

13 жовтня 1919 р.

Волинська група.

 

Нічь пройшла спокійно. в 5 годин на участку 9 дів. інтенсивний гарматний вогонь; в районі Попелюхи веде перестрільку бронпотяг. Наша розвідка у села Вел. Криклівці була обстріляна гарматним ї рушничним вогнем В 18 год 30 хв Богунівський полк Запоріжців з боку Павловки повів наступ на Вел. Криклівці і війшов в зв’язок з 9 дівізіею в 15 годин з села Горячківкі був вибитий кінний полк Кості Гордіенко, ворожою кіннотою і панцерниками котри наступали збоку Христище. 2 ворожих атаки на Павлівку були відбити нашим гарматним і кулеметним вогнем в 21 год. 10 хв ворог почав виявляти активність з боку Попелюхи але атаки були відбити.

Запоріжська група.

 

Нічь пройшла спокійно. в 13 год. помічено скупчення великих сил ворога вздовш залізниці Французська Христище, а тому прошу дати в наше распорядження 2 полки 7 дівіз для забезпечення правого флангу групи в районі Мясковка Ольшанка. До 16 год. частинами 8 дів. занято Тарканівку. Кіннота 6 дів. заняла в 15 год. Ялонець, піши частини на марші на Чечельник – Ольгополь. З дівізія перейшовши в наступ в 11 годин заняла Берлівку; ворог оказує страшенний опір переходив 3 рази в контр-наступ з піддержкою біля 10 гармат. 2 контр-наступа збито, після третього 3 Залізна дівізія остановилась на лінії: опушка ліса між Верховкою і Войтовкою; при занятті Войтовки захоплено 2 кулемети і полонени. Частини 8 дів. після 14 годин заняли Павловку.

 

Київська група.

 

К 9 годинам 5 дівіз. з боем заняла с.с Глубочек – Михайлівку – Бродок – Метанівку. 12 дів. і Бригада УСС з боем просуваються вперед згідно директиви 12 дів. на лінію Шляхова – Гнилий Ташлик; УСС – Россоша – Скарженівка – Краснопілка. 5 дів. – Тирнова – Джулинка. К 16 годин. 5 дів. впертими боями продовжуе наступ на Красноселка – Черна Гребля. 12 дів. з боем тіснить ворога ї вийшла на лінію Мочулка Мищарівка Бригада УСС – під напором великих сил ворога отбиваясь конт-атаками відійшла назад залишивши Карабеї – Мишків. Прошу наказу, аби бронпотяги приймали більшу участь в боях при наступі піхоти. к 23 годинам. 12 дівіз. заняла лінію Лозовата – Пологі Пчельня. Бригада УСС – контр наступом заняла Карабілівку. в. 15 годин ворог кіннотою заняв Гронів і посуваеться на Михалівку.

 

Галицька Армія

 

Частини 3 корпусу захопили Кравчучку. 5 бригада переходить в район Лукашивка – Юшковци 9 бриг. Балабанівка – Франківка. Проти 2-го корпусу виявились большовицьки відділи до 1000 чоловік і 300 щабель в районі Чуднова. На фронті групи СС. спокій. Біля 18 годин 5 бригада не стримала сильного наступу ворога котрий заняв Лукашівку – Юшковце

 

Накази Командарма

 

Отцю Кузьмі виїхати в Камянець для участі в приводі к присягі 14/Х Міністерств, Директорії і Головного Отамана на вірность Украін. Народньоі Республикі: Наказ Киівськоі групи прислати за рушницями для групи. 3 корпусу робити інтенсивний наступ щоби не дати ворогові робити перегрупировок. Київ. групі. бронпотягі в оперативному відношенню підлягають команд. Киівс. групи. Нач-ку Залізничноі Управи. надіслати в Волин. групу новий бронпотяг бо «Хортиця» пішов в ремонт до Вапнярки. Нач-ку Військовоі Комунікац. негайно перевезти оден полк 7 дів. з Могільова до ст. Комаровці.

unr_1919: (Default)
2014-10-12 06:26 pm

12 жовтня 1919 р.

Волинська група.

 

В 4 години ворог, обійшовши ліс. на півночі м. Крикливці, і з півночі вдарив на Попелюхі по 3-му полку котрий відійшов до Жидівкї. На других відтинках спокій. До 16 годин на фронті групи без змін. К 23 годин. без змін. 1 і 2 дивізії скінчили зміну. 9 дивіз 13/Х ранком наказано вести демонстративний наступ на еї участку.

Запоріжська група.

 

Ніч пройшла спокійно. Дівізія на марші згідно депеші 0538/а. 8 годин 3 дівізія збила смілим ударом ворожу кінноту і зайняла Буда і висоту 164, що на дорозі Гордіевка, Бирлівки в 12 годин з боем заняла Демидово і веде наступ на хутор Попов і Баланівку. Ворог відступа на Баланівку. 6 дівізія. Частини заняли Ободівку, ворог частиною відступив на Бершадь, а частина на Жабокричку. В 11 год 30 хв частини 8 дівізії заняли Чаботарку – Цибулівку і Соколівку. З дівізія під ураганним гармат вогнем заняла к 20 год. Баланівку, хутор Попов, захоплено 14 полонених. 6 дів. частини к 20 год 40 хв. заняли Жабокричку, ворог відійшов на Чечельник. 7 дівізія прибула в Могілів. 1 полк в Яругі.

Київська Група.

 

Нічь пройшла спокійно. Частини групи кінчили перегрупировку і в 10 год перейдуть в наступ

К 16 годинам 5 дівізія вийшла на лінію Глубочек – Міхайлівка, частини 12 дівіз. заняли Соболівку Антонівку. Бригада УСС заняла Слободу Тишковецьку, Грузьке, м. Кублічь і Огіевку. 2 ворожих потягі ведуть бій з нашими бронпотягами на захід від ст. Кублічь; до м. Соболівці підходила ворожа розвідка. К. 23 годинам 12 дівіз. заняла Орлівку, Велику Мочулку. Бригада УСС після впертих боів заняла с. Тишківку, Мітків і Карабілівку. У села Тишківка встановлена злука з 3 галиц. Корпусом.

 

Галицька Армія.

 

На участку 1 і 2 корпусів спокій 3 корпус продовжуе наступ захопивши Цибулів, ст. Монастирище, Левухи. В районі Буздвка помічено багато добровольчоі кінноти. Деникінці залишили ст. Попельня і по чуткам большовикі ведуть наступ на Фастів.

 

Накази Командарма.

 

Одержано повідомлення що з Букарешту прибуде до Могіліва 500 чол. наших полонених озброених і одягнутих, а тому прошу Военміна видати распорядження аби іх влити в 7 Запоріжську дівізію.

unr_1919: (Default)
2014-10-11 08:00 pm

11 жовтня 1919 р.

Волинська група.

 

Ніч на всіх займаемих участках групи пройшла спокійно. В 10 годин бронпотяг ворожий підходив до нашоі лінії, але був відбитий. З боку великоі-криклівкі ворог повів наступ. Ворог наступом вибив нашу заставу з Демидова. Прохаю поторопить 3 дівізію з підходом. 17 год. перший полк 1 дів. заняв Цибулівку, ворог продовжуе наступ на Тростянець. к 23 годин. на участку 4 дів. спокійно. 2 кін. полк занявши Христище був вибитий ворожою заставою на північь. Наступ ворога на Слобідку Крікливецьку в 14 годин був відбитий. части 3 дів. прибули для зміни 2 дівіз. в Тростянець. Ободівка занята ворогом і застава наша під кулеметним вогнем відійшла в Стратіевку котру обороняе запасовий курінь. 3 полк захопив та хотів Татарку 2 полк в Будах в резерві. З балачки. Нач. штабу Волинськоі групи з вартовим старшиною проситься тил 3 дівізії забезпечити Запоріжською групою а не моіми частинами. і для більш успішного наступу пропануе лінію для Запор. дів. Велика Криклівка, Чечельник Вербки.

 

Запоріжська група.

 

3 годині частини зосередились в районі по директиви нашоі ч 0530/А 3-а Залізна дівізія частини дівіз приступили до виконання директиви командарма ч 02586. До 9 годин на участку Запор. групи спокійно. 7 дів. вирушае 8 ешалон 1 ї 2 ешалони 21 та 19 полки вирушили на Могілів. Зараз 10 год. вирушае третій і грузиться 2 ешалони. Четвертий ешалон вирушив Могілів 23 г. 45 хв. 10/Х. пятий навантажуеться і чекае паротяга. Останні будуть грузитись по прибутті парожняків. 12 годин. по директиві 02586 групі наказую зосереджитись: 3 дівізії Гордіевка – Тростянець. 6 дівіз – Козінці – Савинці – Китай Город; 8 дівіз. Купич – Шаропанівка – Чоботарка; 3 кін. бриг. Большую і Малую Тарнівку залишивши один полк в – Кислицкое – Марковка для виконання попереднього завдання і підтримування звязку з 7 дів і 4 дівіз.

Штаб 7 дівіз. в 13 год 25 хв вирушив на погрузку. До 16 год. дівізія виконуе завдання по наказу ч 0537/а.

На участку Запоріжськоі групи к 23 год спокійно, вона заняла участок вказаний депешою ч 0537/а.

 

Київська група.

 

к 9 годинам частини займають фронт: Бригада УСС Шиманівка Мелешково – Барсуки і виставили охорону до с. Соболівки в м. Кубліч і Грузському. 12 дів. с Рахнівка – Міхайлівка і далі на північний захід від Міхайлівки до перекрестка шляхів виставивши охорону на Слобідку Тишковецьку – Тишківка; Гранів. Бронпотяг 10/Х був в 17 год на ст Дукля і ворога там не обнаружив. До 16 годин на всіх участках спокій. 5 дів. наказую. наступати між Бучки і селами Поборка, Бродок, Чорна-Гребля, і к завтришньому вечеру вийти на ст. Генриховка – Чорна Гребля 12 дів. між лініями справа Поборка – Черна Гребля, зліва Шаманівка Пчельня ї вийти разом з 5 дів. на Лозовата – Пчельня. Бригада УСС між – Шаманівка – Теплік і Рахнівка Краснополка і завтра добути Теплик – Краснополка. На участкі котрий займала 3 дів. чути гарматну стрілянину звязку знею не маемо. До 23 год. на участку 5 і 12 дів. спокійно, на участку УСС. ворожа розвідка доходила до м. Кублич, але нашим вогнем відбита. Сьогодня прибув старшина Палій з партизанським отрядом з району Тальне Звенігородка загін його збільшився вдвое. Привезено де кілька десятків справних англійських рушниць. Палій в Звенігородщині оставив організаторів повстання які будуть чекати нашого наступу і відповідного наказу про загальний рух повстань в тилу. Прибули звязки з Черкасчени Чегеринщини, котри повідомляють що повстанці подіймаються на Катеринославщини і по Херсонщини. А також повідомляють, що повстання почнуть зменьшуватись як не буде нашого загального наступу.

 

Галицька Армія.

 

До 9 годин на фронті спокій 5 бригада осягне район Ілінца на участку 3 корпусу розвідочни події

До 16 годин на фронті спокій. 3-му корпусу з 5 бригадою наказано 12/Х перейти в наступ з метою захопити Монастирище наступ буде вестись двома колонами на Терлицю і Монастирище 9 бригада прибуде до Ільінце. На фронті 1 і 2 корпусу і групи С.С. спокій 10 бригада прибула Казятин. Кінна бригада здобула Цибулів відкинувши ворожу залогу захопивши одного штабс-капитана і 10 фір з майном.

 

Накази Командуючого.

 

Мати при кожноі частині резерви. Групи предоставляються на власні сили. Гостро економити набої. Н.К.Г.А. тримати самий тісний зв’язок з Київською групою. Бригада УСС. наступае вздовж залізниці на Христинівку для забезпечення тилу і флангу Київ групи, бути зв’язком між Київ групою ї 3 галіц. Корпусом ї вкрайньому разі яко резерв Київ групи; підлягая Київ групи.

Командуючому Волинською групою нр 03229 наказую зробити роспорядження про підняття повстання. Н.К.Г.А. – прохання аби 12/Х 3 гал. корпус негайно перейшов до наступательних акцій. Всім групам – до виконання директиви 02586 приступити ранком 12/Х

unr_1919: (Default)
2014-10-10 08:01 pm

10 жовтня 1919 р.

Волинська група

 

Ранком частини приступили до виконання директиви ч. 114. к 16 годинам Сіра дівізія в складі 10 – 12 полку і 2 кінний полк заняли позіцію на північ від Дмитрашковкі. батарея 4 дівізіі відмовилась вести наступ і зосталася в м. Ольшанка 3 полк 9 дівізії заняв Попелюхі 1 полк після занятія Велику Криклівку був контр-наступом вибитий і відступив в Слобідку Крікливецьку, 2 полк наступавший на Павловку – відступив в Жабокриче 1 дівізія під напором ворога залишив Ободівку і заняли позіцію 1 полк на південь захід від Верховкі і Кірпичного і винокуреного заводу, 3 полк і запасовий курінь південно східну околицю Стратіевкі і заставу на переправи в Ободівці. 2 полк – от колоніі між Ободівкою і Баланівкою.

23 години. Цілий день ворог вів наступ наши частини відійшли і зараз займають лінію: 9 дівіз. ліс на північ від Христинця, Попелюхи, Павловка, Тарканівка. 1 дівіз. Тарканівка, колонія між Ободівкою і Баланівкою, Демидівка. 4 дів. Ольшанка – Тростянець. По відомостям ворог мае завтра продовжувати наступ. Проситься дати відповідь чи переходити в наступ чи поступово відступають.

 

3-я Залізна дівізія

 

Нічь пройшла спокійно 9 годин ворог повів наступ на с. Братюк. Полк відбив наступ і почав відход. К 16 годинам один полк заняв с Губник, другий Побирку, третій маршируе в Четвертиновку. Згідно директиви 23 години. Добровольці заняли Соболівку. Завтра 2 полкі дівізії скупчуться в Четвертиновці а оден в Уліянівкі. Повідомляю що згідно наказу ч. 02951 панцерник Коломіец обезброено.

 

Київська група

 

В ночі бригада УСС. залишила під напором ворога с.с. Марківку і Водяное. Контр наступом наші здобули Залужье. Перегрупировка частин по дірективі 02574 буде провадитись в порозумінні з 3 дівізіею. Після 16 годин з проводу від ходу Залізноі дівізіі бригада УСС. переходить правим крилом на лінію Антоновка – Киблич і виставляе охорону в сторону сс. Велика Мочулка, Карабеновка, Огіевка. В распорядження групи поступив бронпотяг узкоколійкі «Кліщ» к 23 годинам 5 дівіз. згідно директиви на марши в Губник, Бригада УСС займае позіцію – Шиманівка – Мелешков – Барсуки 12 дів. Рахнівка – Михалівка.

 

Запоріжська група

 

9 годин. Дівізія вирушила згідно директиви (ч 0530/А). Штаб групи в 12 год вирушае в Кірнасовку. 23 год. В районі ростошування группи спокійно. 7 дівізія 21 і 19 полки згідно наказу вирушили повстанчеський курінь грузиться. 20 полк і штаб вирушити не могли. Ждем повернення ешалонів.

 

Галицька Армія

 

19 годин. На фронті 3, 1 і 2 корпусу нічь пройш спокійно 5-а бригада прибула зозовзовку перед фронтом 2 бригади розвідочни бої. 1 бригада 1-го корпусу відправлено на Калинівку яко резерв.

В розмові от. Сального з Н.К.Г.А. проситься аби загальний наступ начався разом в противному разі, що би 3 корпус галицький вийшов в наступ з Київською групою як і це не можливо то щоби 14 бригада видвинулась впередь для забезпечення Київськоі групи від флангового удару, а більш всього від вдару кінноти.

 

Роспорядження Командарма

 

Дякуючи відходу Волинськоі групи на лінію Попелюхі, Слобода Криклівська, Жабокріч, Верховець, демидово. Наказую Волинській групі міцно триматись на занятому ею рубежі. Запоріжській групі в складі 6 і 8 дівізій і 3. залізноі дівізії розбити, наступаючого ворога, з півдня ї вийти на фронт Кодима Ольгополь ст. Устье насхід від Бершаді. Рух почати 11 жовтня. Київськоі групі: бригаді УСС. вздовж залізниці на Христинівку 5 і 12 дів. на південний схід, правим флангом вздовш Буга, війти на фронт Джулінка – Терновка. 3-й гал. корпус поведе наступ вздовж залізниці Монастирище – Христинівка – Умань – вийти на лінію Умань – Яроватна. По підході бриг. УСС до Христинівкі вона переходе в підлеглість 3 гал. корпусу. Волинськоі групі по проході Запоріжських частин, зосередитись в Армейський резерв: 9 і 4 дів. в район Жидовка – Княжополь, 1 і 2. дів – Ободовка – Тростянець. Розмежуюча смуга між Киівською і Запоріжською груп. р. Буг.; Киівською і 3-м гал. корпусом буде вказано.

Волинськоі групі наказую детально ознайомити Запоріжську групи з данними про ворога.

3 дівізії зосередитись в. Четвертиновка – Ульянівці після чого поступа в оператив. відношенню в підлегл. Ком. Запоріж. гр. штаб которого в Кірнасовці. Киівськоі гр. 5 дів. пересунуть в Губник, а решту в Шимановку – Гайсин. Забезпечити звязок з 3 корпусом оставивши окремий відділ в – Михайловка Гранів.

unr_1919: (Default)
2014-10-09 08:00 pm

9 жовтня 1919 р.

3 дівізія

 

Добровольці в ночі заняли с. Завадовку. Частини дівізіі прямого соприкосновення з добровольцями не мають.

Ранком с Чорна Гребля занята добровольцями

По донесенню військовоі розвідки ворог пересовується частинами своїх сил із м. Бершадь до с. Красноселка Агентурни відомості підтвержують прісутність в м Бершадь частин13 дівізіі


Киівська група

 

Кінний роз’ізд добровольців ранком приіхавши в с. Ківаловку реквизувати підводи був примушен нашим кінним роз’іздом відійти.

В 15 годин 2 сотні добровольців повели наступ із с. Тополівка і захопили с Марковка. Після двукратних наших конт атак наши частини в 18 год знов захопили с Марковку. В 21 год. три сотні добровольців повели наступ із району сс. Росоши, Кривий Ташлик, і захопили с.с. Теплік, Пчельня, Залужье. Наши застави відійшли на східню окраіну ліса що на південь від с. Степанівка Видано распорядження перейти в контр наступ і возстановити прежнее положення.

 

Запоріжська група

 

Почалась погрузка 7 Запор дівіз для переізду із Жмерінки в м. Могілів.

В районі росташування групи спокійно

Комгрупи наказав завтра 10-го/X перейти: 6 дівізіі в район Савинци, Китай город Капустяни. Штадів – Капустяни, один полк не менш 500 багн. при 3 гармат. поставити в резерв групи в с. Ільяшівка. 8 дівізіі – в район Куниче, Шарапановка, Красногорка. Штадів – Красногорка. Кінна бригада в районі Кісліцкоє – Марковка, виставивши охорону по лініі Мястківка, Ігнатково. Штагрупи перейде на ст Кірнасівку.

 

Галицька армія

 

Сьогодня має осягнути 9 бригада район Калиновка, 5 бригада – Прилукі, 10 бригада в район Казятин. 2 к-с перегрупується і відтягає 7 бригаду як корпусний запас до Бердичева. Бригади 3 к-са вчора прибули призначенні місця. Ведуть розвідку.

На фронті арміі – спокійно

 

Распорядження

 

Начштабу Г.О. вимовлює своє бажання 1) аби при майбутніх операціях одна запоріжська дівізія весь час вела своі акціі в околицях залізниці Жмерінка – Бірзула. 2) аби дівізіі Волинськоі групи призначенні для відпочинку були відведені в район Могілева, що дасть можливість 7 запоріж дівіз перекинуть на Шепетівку, замісць групи С.С яка буде отведена в резерв в Жмерінку що зробить небоєздатну групу С.С. цілком боєздатной частиной для проведення акціі на південь

--- // --- // ---

Командарм наказав: 1) 6 Запоріж. дівізію обов’язково скупчити в східной часті району. (Китай город Шарапаново) 2) Комгрупи Волинськоі використувавши резерви возстановити своє положення і міцно утримувати ст Рудниця і путі на Вапнярку з півдня і південно східа.

Киівськой групі одійти на лінію Шиманівка, Гайсін, 3 дівіз в район Губнік.


Волинська група

 

Звіт до 9 год.

На фронті 9 дів. спокійно, з 1-дів звязку ще нема. Позіція та же, що була зазначена в звіті до 23 год. 8/Х.

До 3 год. 9/Х становище було таке: Бершад занято 2 полком 1 дівізіі і 6 полком 2 дів, при чому полки закрипили за собою переправи на правому березі р. Дохно. С. Пятківка була захоплена 1 п. полком але бій з насідавшім ворогом продовжувався. 3 полк і запасовий курінь займали південну околицю ліса що на південь от Дохно і ліс у Троян. Штадів 2, 4, 5 полків в м. Тростянець. 4 дів. в Ольшанкі.

8/Х Старшина Штабу Хорунжий Цолошин був надіслан на автомоб. на висоту 140 що на половині шляху Песчана – Христище з метою розшукати 2 кінний полк. Повідімому не найшов частину 2 полку і по відомостям від селян проскочив на Песчанку де і був захоплен ворогом з авто. Є відомости, що шофер хотів перейти до добровольців і можливо що він при заізді Цолошина в Песчанку там залишились.

Полки 9 дів. після боя відийшли – 1 полк в с. Жидівку, 2 – в с. Слобідку Крикливецьку і 3 – в Жабокричь

Штаб Вол. гр. переїхав на ст. Рудниця в 15 год. 45 хв.

Операт. звіт к 16 год.

1 полк 1 дів в 13 год. повів наступ на с Пятківку з боку Жабокрічкі і після впертого бою навіть на вулицях Пятківкі це село нами було забрано, але ворог занявши бугри, що на південь від Пятківкі і не дивлячись на то, що 1 полк при допомозі запасового куриня 2 пішого полку при лехких і важких гарматах вів бійку до 20 год. Ходив тричи в атаку для заволодіння ціми буграми, але вибить ворога не вдалось і він в 20 год. зміцнив себе піхотою що прибула до нього на 17 фірах з боку Білого Камня перейшов сам в наступ в напрямку інтервала Пятківка – Жабокричка загрожуючи крилу 1 полку і запасовому куріню примусив іх видійти на опушку ліса що на північ від Пятківкі. 3 полк із за такого расположення получився дуже виснутим вперед – для чого відійшов на ту же опушку що на північ від Жабокрічкі.

К 24 год. 8/Х ростошування частин 1 дів. получилось таке: дівізійна кіннота в с. Бондарівка тримаючи звязок з кіннотою 9 дів. в с. Тарканівка. 3 пішій полк з батареями по обідва боки шляху Жабокричка – Ободівка в 2х верстах на північ від Жабокрічкі на опушкі ліса. Запасовий курінь і 1 пішій полк з легкою бат. на опушці ліса що на півничь від Квятковці. 2 і 6 полкі з 7 год. ранку 8/Х під керуванням начдіва повели наступ на м. Бершадь і к 14 год. після бою взяли і закрипились в Бершаді на переправах виставив охорону на південний і східни околиці Бершадь. Ворог в безпорядку видійшов на Поташни, В. Кирнівку і на Войтовку, звідкиля після обстрілу Войтовкі вийшло фір 100 з піхотою при 2х гарматах і направився в бік ст. Генріховкі. Застава 2 пішого полку що була на перекресткі шляхів Ялонец – Баланівка – Бершадь – Пятківка 14 год. перейшла в наступ в бік розізда Ялонец і збив ворожу заставу заняла опушку ліса біля цього розізду що на північний захід. Тут найдено 3 забитих добровольця 52 Віл. полку.

Сьогодні 9/Х к 16 год. I дів занимае таке становище – 3 пішій полк занимае позіцію в 3х верстах від с. Жабокричка, виставивши вперед передові частини. Чота дівізійноі кінноти для зв’язку з 9 дівізіей в с. Тарканівка. 3 запасовий курінь занімає участок віж шляху Чечельник – Ободовка, до хутора що в трех верстах на північ від інтервала Пятківка, Жабокричка. На ціх участках спокійно.

Під натиском добровольців 2 кін. п. із Хрістіще відступив в напрямку на Вигоду.

В 21 год. добровольци 2 колонами перейшли в наступ: одна кінна колона на Тарканівку і Павловку, яки і захопила. Друга колона силою 2 ескадр. і невідом. кількістью піхоти з батарею із Городища настуала на В Криклівци і після бою захопила іі.

1 дівізія займає фронт: Таркановка виключно, бугри що на південь від Ободовкі до колоніі що між Ободовкую і Демидовкою виключно. Штадів – Верховка.

Штагрупи переіхав в Крижополь.

unr_1919: (Default)
2014-10-08 07:06 pm

8 жовтня 1919 р.

 

Волинська група

К ранку частини займали фронт: 9 дівіз. Песчанка – 2 кін. полк ст Попелюхи – 1 кур. 1 полку; с. Черномини – 3 полк; 2 полк – Козловка Городище і до перекрестка залізн. зі шляхом із Старолуга в Тарканівку. 2 куріні 1 полку резерв м Городище На фронті 1 дівізіі біля 150 добров з кулемет. і гарматами вибили 1 полк із с. Пятківка, який відійшов на Жабокричку Організується контр,-атака на Пятківку – 6 полком із Баланівки 1 полком із Жабокрички і 3 полк із Трояни

 

В 9 годин 2 ескадр. деникінців і 1-2 піші сотні поведя наступ на Песчанку примусив 2 кінн відійти на висоти 140,8. і далі на Христище Із Рудниці на Песчанку двинута польова варта (25 коп. 2 кул) Із Гонорівки двинут 1 курінь 1 полку.

Із Песчанка 1 ескадрон добровол. з автопанцерник. повів наступ на Рудницю. Польова варта і коменд. сотня Штагрупи чинять йому опір.

 

6 п. і 2 п. поведя наступ ворвались в м. Бершадь, добровольци відходять на Поташню. 1 п. поведя наступ на Пятківку примусив добровольців відійти на Яланец.


В 19 год. 2 кін полк заняв с. Ставки, залишивши в с Христище заставу. Для заняття ст Рудниці направляється 3 п. 9 дівіз.

К 23 год. не удалось возстановити положення на фронті 9 дів частини заняли фронт. 2 кін. п. Ставки, 1 полк займе с. Христище, Ставки, і ст. Рудницю кожн. пункт одним курінем. 3 полк від ст Рудниця виключно до м Городище виключно, 2 п. м Городище. Перегрупировка закінчиться к ранку На фронті 1 дівіз бой в Бершаді і Пятківкі продовжувавс


3 дівізія

 

Біля полудня під прикриттім гарматного огня добровольци заняли ст. Генріховку і с. Красноселка.

 

Деникінцями занят ліс що на полудень від с. Маньковци – Шумилово. Частини марширують в призначенні ім ч 02529 районі


Киівська
Запоріжська група


 

Частини групи заняли фронт: У.С.С. і 12 дів М. Мочулка, У.С.С. ст Кублічь, Митково 12 дів м. Гранів, виставивши сторожеву охорону по лініі Пчельня, Теплік, Марковка, Цвіліховка, хут. Грановськи, і висоти що в 3 верст. на схід і північ від м. Граніва.

 

5 дівіз в резерві в м. Зятківці.

В 18 год. добровольческий бронпотяг втупив в бійку з нашим бронпотягом, але після бійки відійшов на ст. Хрістіновка.

На фронті перестрілка стеж. Штагрупи переіхав м. Гайсін.


 

Запоріжська група


 

В районі групи спокійно.



Галицька армія


Сьогодня переходять: ІІІ к-с . бригадами 14 – в район Дашев, Купчинці, 8 = – Жаданівка, 2 – в Балабановка Фронтовка, Підвисоке, Кінна бригада – Жабарівка, Лукашівка з метою спільних акцій з надніпрянською арміею проти деникінців.

 

На фронті спокій.


Распорядження

 

Осаул Гол. Отам. Даценко повідомив що От. Дельвіг обіщав із Румуніі прислати 14 ваг муніціі.

НачШтаб. Г.О. звертає увагу на необхідність при майбутних операціях міцно захіщати нашу базу Могілів-Жмерінка. для
Штабом Г.О. передана в распорядження Ш. Н. Д. Арм. 7 Запор дівізія, але з окремим завданням захісту Могілева, і залізниці Могілів, Жмерінка Для виконання цього завдання 7 Запор дівізію належить негайно почати перевозити в м. Могілів.

Командарм наказав для збереження сил і средств для майбутнього нашого контр-наступу не вводити в бій наших главних сил, а під натиском ворога відходити на лінію: Киівськоі групі з бригадою У.С.С на лінію Гайсін Шиманівка, 3 дівіз в район Губнік. Предбачається що Запоріжська група почне свій рух з 10го ранком

Командарм наказав почати перевозку 7 Запор дівізіі стім щоби закончити її не пізніш 10го Жовтня

unr_1919: (Default)
2014-10-07 07:03 pm

7 жовтня 1919 р.

 

Волинська група

 

Ночью 30 кінн. і 20 піших добровольців на возах ворвались в Бершадь, але були відбиті і одійшли на В. Кіріевку Для захоплення обратно с. Студеноє частини 9 дівіз перейшли в 6 год. в наступ. Для одбрання с. Куріневка також готується курінь 2 полку.

 

В 9 год. добровольци кількостью до 400 піхоти і 1 ескадр. поведя наступ на Бершадь із В. Кіріевки примусили 2 полк залишити м. Бершадь. 1 і 2 полки зав’язали бій у с. Пятковки з наступаючими добровольцями.

С. Студеное занято без бою, позаяк воно було вільно від добровольців.

 

В 10 год. добровольци силою до 1 куріня з 2 гарматами повели наступ на с Рибки і заняли його. Организується контр наступ. Дві атаки добровольців на с Старолуч з боку Бритавки і Вербки відбити.

 

Після заняття добровольцами м. Бершадь 2 полк . зупинився на лініі Берлівка, Пятківка. Організується контр наступ для оволодіння м.Бершадь. 6 полк . з бат-еею 2 дів. від Берлівкі , 1 і 2 полками. від Пятківкі

 

В 17 год. с Рибки знов захоплено нами.

Скупчившись в с Пірожні Одеський бат-он з 3 гарматами в 3 раз повів наступ на Старолуч і примусив 2 полк з втратами до 20 забит. і раненних відійти на Городище. З огляду на заняття Старолуча 9 дівіз залишила Куріневку.

 

Добровольци продовжуя наступ вздовш залізниці із Бершадь заняли с. і роз. Яланец примусив І полк відійти на бугри що на південн. схід. від с. Пятківка. 3 полк на староі позіціі. 6 полк направленний для допомоги ночує в с Балановкі.


Комгрупи наказав:
9 дівіз. продовжувати оборонятись на лініі Студеная, Гонорівка, Рибки, Старолуч, Куріневка. Під натиском добровольц. відійти на лінію Песчанка, Гернанини, Козловка, Голоденка, Бандуровка Міцно прикривати Рудницький узел, маючи сильни резерви. 1 дівіз. продовжувати оборону лінію: ліс на південь від ст Дохно, Трояни, Ялонец, Бершадь виключно. Під натиском відійти на лінію Жабокричка, Пятковка, Бирлівка, стежити за лівим крилом 2 дівіз на випадок отходу на 1 дівіз на лінію Жабокричка Бирлівка повинна пересунутись в район Тростянца. оставаясь в резерві групи.

 

Хрістіновский напрямок

 

 

Добровольци ведуть наступ вздовш залізниці Зятьковци Гайворон і находится в 4 верстах від ст Генріховка. Із с. Севастьяновка наши застави примушени були відійти також занята добровольцями с Талалаевку. Після гарматного обстріла добровольци повели наступ на с Сичевку


Полковник Удовиченко доносе що він боіться прориву добровольців проміж Волинськоі і
т його групами.
м. Івангород, і с Сичевка після бою залишени нами. Наши части заняли висоти на захід від Івангороди м Янів обстрілюється гарматним огнем.

Аби полегчити становище відходячих частей бригади У.С.С. було наказано лівому крилі 3 дівізіі посунутись наперед, але бригада У.С.С. продовжувала відход і ліве крило 3 дівізіі просунувшееся вперед, було примушено відійти на свої попередні позіціі. Бійка продовжу
ється валась до вечеру і закінчилась отходом частей бригади У.С.С. на лінію с. Ковалівка, будка що на захід від ст Роскошівка і далі попередня смуга. Добровольци заняли с Краснополку, ст. Роскошівка, Янов, Комарівка.

Киівска група

 

Батареі добровольців обстрілювали с. Слободище. З боку ворога помічається перегрупіровка. Частини групи приступили до перегрупировки згідно дірективи ч. 02529.


Бригада У.С.С. підлягає комгрупи Киівськоі, який (……) наказав сьогодня в ночі перейти на фронт м. Мочулка, ст. Кубліч, Карибіевка, Огіевка.


Запоріжська група

 

Частини групи перейшли в райони Тимановка, ст Вапнярка, Комаргород. Штагрупи ст с. Вапнярка. В расташовани групи спокійно.


Галицька армія

 

Становище без змін.


Штабом Г.О. наказано пересунути цією ночью 14 бригаду до Дашева, 1 кінн полк до Балабановки звідки вести розвідку в райони, Терлиця, Монастирище, Цибулев.


Распорядження

 

На прохання Командарма передати в його распорядження ІІІ гал. кор-с. Н.К.Г.А. не згодилась, а замісць цього пропонувала продовжити фронт свій на південь до смуги Оратово, Княжья Криница, Монастирище, Севастьяновка. Граница проміж Гал. і Наддніпр. арміями Брацлав, Гранів, Севастьяновка.

 

Наштаб Г.О. в надісланн дірективі наказую перейти в наступ з метою розбити добровольців наступаючих з боку Єлисавета, Вознесенськ та Одесси з метою прикрити Жмеринку та Могілев.

 

Директива

 

Шт Г.О.


В розвиття цього завдання Командарм рішив зробити перегрупировку: брак набоів, надія іх скоро одержать, перетома Запоріж група примусили Командарма аби утворити резерви поки відтягнути групу Удовідчена і Киівську в раон (другу складі 5, 12 і бригади У.С.С.) м. Мочулка, ст Кубліч, Гранов, завдання прикривати напрямок на Вапнярку, і Гайсін. Брацлав. Одну дівізію оттягнути в груповий резерв в район Зятьківці, Кубліч.

 

Гр. Полков Удовиченко (3 дівіз) скупчити в районі Соболівка, Антоновка, в резерві Командарма маючи завдання к. маневром в південно східном напрямку приблизно на Генріховку забезпечити тил Киівськоі групи на випадок переправи добровольців через р. Удіч і Буг. В перегрупировку Хрістінов. і Киівськоі групи зробити в ніч на 8 жовтня

 

Наказ Командарма


Командармом послана телеграма Голові коллегіі постачання що на фронті почались великі боі і вимогає надіслати набоїв кількостью 3 мілл. штук.
unr_1919: (Default)
2014-10-06 11:51 am

6 жовтня 1919 року

 

Волинська група

 

Нічь пройшла спокійно. В 12 год. 1 ½ ескадрона добровольців з боєм заняли с Студеноє, вибив відтіля наш відділ якій відійш. на Песчанку.

Для ліквідаціі надіслан кінний відділ Вол. групи, який повернути с. Студеноє не змог. В 17 год. добровольци перейшли в наступ піхотою з автопанцерниками вздовш залізниці Рудниця, Слободка. (……) Розвідка добрарміі двинулась на Куріневку і заняла (……). Начдіву І наказано двинуть всі резерви через Дохно, на Куріневку для удару во фланг.

Одночасно ведеться наступ на с Ялонец силою до 60 піших, на Вел Кіріевку до 100 баг. з кулемет.

 

В м. Бершадь при проході комендант. сотні Штадів 1. вона була обстріляна місцевим населенням. Наступ на Лободолуг кількостью до 40 кінн. з автопанцерником відбит.

Після бою с Яланец і Біл Камень були заняти добровольцями, але нашим контр наступом 1 і 2 полков добровольци були примушени залишити ці села і відійти в с. Рогузську.

 

1 дівізія займає фронт: 2 п С. Куріневка виключно, по південн окраіні ліса що на південь від залізниці до шляху Чечельник Жабокричка включно. 3 полк від цього шляху по буграм на північ від Б. Камня до с Яланец виключно. 1 п. і запасов. курінь с Яланец, Поташня, Вел Кіріевка.


Комгрупи доносе що добровольци дуже легко проривають наш фронт причини:
1) великий фронт (до 75 вер.).
2) неустойчивость, малообученность, недісціплінованость, частей. Роз’ізд добровольців в 5-7 чол.
при на флангі примушує відходити цілий полк, появлення автопанцерника проізвело таке вражіння, що в гаубічна батарея втікла на 25 верст назад, а 3 полк весь розбігся по кукурузам.
3) Козаки не одягнути, не обути, що не дає можливості несенні служби в полі при 2-3° морозу. і козаки втікають по селам. в клуні.
4) Плохий старшинський склад, і не відповідний свойому призначенню без ініціативи, не находчиві, інертні, без чувства долгу. Столкновеніе з Деникінцями зовсім вибило старшин із коліі. Всі гарматні частини вийшли з строю, бо старшини або втікли, або стали плохо стріляти (2 дівіз). Повне неустройство тилу, мобілізовані не з’являються. всюду повно втікачів.

 

Єдіний вихід переход в наступ, який підійме дух арміі.


Хрістіновський напрямок

 

З ранку попитка розвідчиків добровольців приблизиться до наш позіціі у с Сичевка була ліквідована огнем застави.

Відбит наступ двух деникінских ескадронов на с Севастьяновку На фронті розвідочни подіі.
Днем деникінский відділ силою полка заняв ст. Джулінку. бувшую вільною і направляється на Чернятку.


Киівська група

 

Наша розвідка зустрілась з розвідчиками добровольців у с Очеретянки (3 вер півн. захід від ст Монастирище) Після перестрілки наша розвідка відійшла.


Провадиться розвідка.

 

Запоріжська група

 

Група перейшла в район . Комар город, стВапнярка, Тимановка Штагрупи с. Вапнярка. В районі групи спокійно.


Галицька армія

 

На фронті без. змін. Н. К. Г. Арміі прохається допомогти в спільному наступу на деникінців, на що Н. К. Г А зарядила ІІІ К-су вдарити в правий фланг добровольців яки б наступали на Киівську групу.


Розмова Осаул Це…. з Полк Фідлером Н. К Г А 6/Х

 

Распорядження

 

См. приложеніе . ч 02525 Міркування Командарма послани в Штаб Г.О.


unr_1919: (Default)
2014-10-03 01:01 pm

3 жовтня 1919 р.

Хрістіновський напрямок.

Піхотний відділ добровольців силою до 300 чол. при підтримки тяжкоі артилл. окопався перед г. Сичевка звідкіль питався наступать на наши позиціі, але був відбит. Захоплено 3 полонен. Стежа добровольців питавшаяся приблизитись до с. Севастьяновка відкинута огнем нашого застави.
Два Добровольческих панцерника обстрілювали ст. м Івангород.


Киівська група

Частини групи займають фронт праве крило ст. Монастирище далі через Половинчик на м. Княжью Криницу. На ст. Монастирище наш бронпотяг. Добровол. займають м. Монастирище, Антонівську Слобідку, Цибулев.
Кінна розвідка сьогодні входила в м. Монастирище де наробила паники серед кинноти добровольців (50 чол.)

З огляду на те що тилом група стоїть на напрямку залізниці Хрістіновка, Козятин який напрямок прикриває III гал. к-с, а напрямок Гранов, Китай Город, Брацлав не прикрит нікім Командарм наказав звернуть увагу на захість цього напрямку а тому комгрупи наказав частинам перейти на фронт Г Нараівка, Леухі, Слободище. Штагрупи Граков.

Запоріжська група

Група переходе в район Грабовец, Паланка. Штагрупи Брацлав.

Галицька армія

На фронті спокій.

Распорядження

В відповідь Комгрупи Вол. Командарм указує що наступ 9 дівіз. на Загнідков, Кодиму викличе затяжні бої на фронті, що зараз не бажано. і що більш було б бажаним просунутись лише на лінію Студенов, Гонорівка, Рибкі, після чого відвести 4 дівіз. в резерв за правий фланг 9 дівіз приблизно в район Ольшанка.

unr_1919: (Default)
2014-10-02 03:10 pm

2 жовтня 1919 р.

Волинська група.

З 9 год. 150 кінних і піхотний відділ добрарміі на возах перейшли в наступ на 4 дівізію. 2 кінн полк почав відходити на Безштанків, частини дівізіі також відійшли на лінію Песчанка, Гонорівка. 2 дівізіі наказано із за відходу 4 дівізіі відійти на лінію Старолуг, Горитавка, Попова Гребля.
В 16 год. добровольци повели наступ на Стратіевку, але нашою заставою був відбит і залег.
Частини групи до 23 год. заняли позіцію: 2 кінн. п. м. Песчанка 11 п. на хут. Свінцицького, 12 п. на схід від залізниці до с. Черноміни включно. Від 2 дів. к вечеру відомостей не одержано.

Хрістіновський напрямок.

Полковник Удовиченко приняв командовання групой Хрістіновск. напрямку.
На фронті спокій,Помітно кінну розвідку на лініі Шельпаковка, Орадівка, Хрістіновка.

Киівська група.

Частини 5 дів. займають м. Монастирище до якого підходила розвідка добрармії з боку Бочкуріна, алеж нашим вогнем примушена була відійти. Один полк 12 дів. займає північний край м. Монастирище, други частини гру дівізіі займають с. Шабастівку, виставивши передові части на лінію хуторів на схід Шабастівка і в м. Княжья Криница.
В 18 год. добровольци повели наступ на фронті м. Монастирище Антонівська Слобідка переважними силами і заняв іх а також м. Цибулев. Частини 5 дів займають по смузі упираясь в залізницю на південь від Половинчика, лівим флангом займають край с. Половинчик
Командарм наказав на випадок продовження наступу Киівськоі групі прикривати напрямок Китай-город, Граков.

Запоріжська група
Штагрупи в м. Райгород, частини Райгород, Сорокотяжинци

Галицька армія
На фронті спокій. Група Пятенко в районі Ружин. 9 брг Чернорудка, 2 і 8 бригади (III к-са) зібрани в районі Погребище. 14 бр. на марші в Липовець, 11 бр. на марші в Вінницю.

Распорядження

Для зміцнення Бірзульського напрямка Командарм наказав 3 жовтня 9 дівізіі скупчитись в р. Городище, а 4/X почати зміну 2 і 4 дівіз. на фронті Писаревка, ст.. Кодима, Івашково, Попова Гребля, маючи завдання прикривати з півдня ст. Вапнярка. 2 кінн. полк тимчас. передаєт в распор. Начдів 9. для захісту правого флангу і розвідки. Волинськоі групи обороняти фронт: Стратіевка, Ольгополь, Бершадь, маючи передові частини на займаємих позиціях. По зміні 2 і 4 дів. відвести в резерв групи в р. Жабокричка, Балинівка, Ободівка. 9 дів. підлягає безпосередньо Штадарму.

Комгрупи Волинськоі передана 9 дівіз і поставлено завдання перейти 4 дівіз. в рішучий наступ і вийти на лінію Загнідків, Писарівка, Івашково, Попова Гребля. Далі ціеі лінії не посовуватись. По скінченні операціі 2 і 4 дівіз. відвести в резерв.

unr_1919: (Default)
2014-10-01 03:08 pm

1 жовтня 1919 р.

Одеський напрямок

Вчора 22 годин. відділ добрармії примусив нашу заставу відійти від с. Саражинки. Штадів 4 перейшов во Французську.
В 8 г. 45 хв. 1/Х відділ добровольців повів наступ із Саражинки на с. Стратіевку, який затримується нашою заставою. 3 і 1 полкам наказано допомогти.
Після 2 годинного бою 2 кінний полк примушен був відійти із с. Грабово в с. Писаревку. Біля 14 год. Добровол. перейшли в наступ на всьому фронті 4 дівізіі при піддержки 2 бронпотягов і 2 батарей. 11 полк атакований кіннотою начав відход, а за ним і вся 4 дівіз. на смугу Французськоі. На фронті 2 дівізіі Деникінцями занято с. Будіі К вечеру 1/Х частини групи заняли фронт згідно Нак. Комгруп ч. 108
Штагрупи переізжає на ст. Рудниця.
Комгрупи Волинською наказано: 4 дівізіі заняти і обороняти фронт Писарівка, Кодима включно. 2 дів.- Кодима, Івашково, Попова Гребля. 1 дівіз Стратіевка, Любомирка, Демовка, Михайловка, Романівка, Кіріевка.
2 кін. полку скупчиватись в с. Серби поступити в груп. резерв.

Хрістінівський напрямок.

Для відтягнення вниманія добровольців з фронту Киівської групи на ф перед фронтом 3 дівізіі весь день провадилась усиленна розвідка. Наши втрати 2 старшин і 10 козаків ранених.

Киівська група.

Сьогодні в ночи один полк 5 дів. групи зробив налет на Охремово де була кіннота піхота Деникінців з гарматами. Захоплено 3 гармати з запряжкой 7 кулеметів, але під натиском переважних сил Добровольців, примушен був відійти на попередню лінію Бочкурін Хейлово.
З ранку на цей лініі йшов впертий бой. 12 дівіз наказано бути готовой до виступленню.
К 15 год. під натиском переважних сил (коло 2000 багн. і 500 шаб.) частини групи залишили м. Монастирище і займають позиціі перед західноі країною міста. Один полк 12 дівізіі уже введен в бой, оста Решта 12 дів. в м. Балабановка.
В 18 год. частини групи перейдя в контр наступ вибили добровольцев із м. Монастирище і заняли його. Добровол. відійшов на південн. схід на Цибулев і Тяглик. Захоплено ще 2 гармати
12 дівізія переходе в район д. Шабастівки.

Запорожська група.

Частини групи сьогодні переходят в район Ільінци, Жорнище, Івановка. Штагрупи в Жорнище.

Галицька армія.

На фронті спокій.
10 бр. переходе до Бердичева. Отр. Пятенко переходе в Ружин. 8 бр. – район Погребище. 14 бр. марширує із Вінници в Липовец.

Распорядження.

Командарм наказав комбріг У.С.С. посилити розвідку на ва лівому крилі гр бригади і в бік Севастьяновки в звязку з нажимом добровольців на Киівську групу.
Також наказано произвести нажим в напрямку на Хрістіновку аби відтягнути сили добровольців з боку Монастирище.

unr_1919: (Default)
2014-09-30 03:08 pm

30 вересня 1919 р.

Одесський напрямок

 

По донесенню Комгрупи 11 полк відмовився йти в наступ по причині що вони голі, босї, і взагалі в групі через це богато втікачів.

Наступ же провадився з обох боків. до 18 годин; після 18 год. добровольци відкривши ураганний огонь по роз. Лабугина і расположенню 12 п. питались просовуваться вперед дрібними партіями. Попит ки ліквідовани.

На участку 2 дівізії відділ добрарміі питавшийся наступати від с. Барсуки, відбит.

 

Голованівський напрямок

 

Ворог веде сильну розвідку від Песчаноі на Березки Чечельницьки

На 1 жовтня Комгрупи Волинськоі наказав: 4 дівіз заняти і обороняти фронт: Шершенци, Лабугина, Александрівка включно; 2 дівізіі заняти і обороняти лінію Будгі – Смолянка 1 дівізіі заняти і обороняти, Стратієвку, Любомірку, Березки Чечельницькіе, Голдашівка, Кедрашевка, Ольшанка, Осіевка, частинам вести розвідку

 

Хрістіновський напрямок

 

Попитка кінноти добрарміі наступати на Севастьяновку відбита. Наш бронпотяг підбив бронпотяг добровольців який відійшов на ст Хрістіновку.

 

Киівська група

 

На фронті групи провадится розвідка. Севастьяновка занята частинами Киівск групи.

 

Запоріжська група

 

6 дів. в районі Плісков, Андрушевка, 8 – переходе в район Нападовка, Ліповец, Славка. 6 дівіз. наказано перейти в район Александровка, Россоши, Романов.

 

Галицька Армія

 

На фронті спокій. 8 бригада переходе в район Зарудинци 2 бригаді Погребище. Кавбригада Должек. 5 бригада в Махоринцях Волоских; 6 бригада Янківцях

 

Распорядження Командарма

 

Волинськоі групі припинити наступ правим крилом, оборонятись на займаємих позіціях виконуя дірективу 02409

unr_1919: (Default)
2014-09-29 03:06 pm

29 вересня 1919 р.

Волинська група

 

На фронті групи ніч пройшла спокійно. 4 і 5 полки (2 дів) заняли висоти що на південь від с. Будійская Штадів, кіннота і 6 полк заняли ліс що на схід від с. Будійского. В расташуванні других частин змін нема. Розвідка виявила що добровольци заняли сс. Плотє, Крути, Абомеліново.

З ранку 4 дівізія повела наступ на фронт Семенівка, Петрівка і зав’язала бій в районі Крути. 2 дівізія перейшла в наступ на обжилу Барсуки.

На Голованівск напрямку добровольці вишибли нашу заставу із с. Голдашівка.

Під загрозою обходу правого фланга 11 полк відійшов від с Крути а заним і вся 4 дівіз. в ісходне положення. Взагалі на фронті спокійно с. Голдашівка знов занята нами, а із сс. Саражинка, Перейма наши застави були вибити відділом добрарміі.

Комгрупи наказав завтра 30/IX продовжувати наступ 4 дівіз. на лінію Семеніква, Стремов; 2 дівіз. продовжувати оборонятись на лініі обжилу Барсуки. 1 дівіз. виконувати попередне завдання.

 

Хрістіновський напрямок

 

Відділи добрарміі питались вести розвідку нашого расташування. В районі Севастьяновкі і Свінарки попитки ліквідовани. Помічено підтягування добровольцями сил до перових ліній.

3 дівізія зайняла позицію. 7 полк – с. Пчельня, 8 м. Теплік, 9 полк змінив в районі Янов – Комаровка 11 галицьку бригаду яка одійшла в запас. На залізніці перестрілка бронпотягів. Наша стежа була обстріляна із. с. Орадовка.

 

Київська група

 

12 дівізія – заняла фронт Балабанівка, м. Оратово; резерв с. Фронтовка. На фронті провадится розвідка. До групи приєднались: отряд Сокола 80 піш і 20 кінних козаків. Отряд Холодноярского п. – 12 страшин 95 козаків. частина Черкаського куріня партізанов – 40 чол.

 

Галицька армія

 

На фронті спокій.

 

Распорядження Командарма

 

Начштабу Гол. Отамана в распорядження Командарма Наддніпрянськоі з метою відкинути наступаючи відділи добрарміі передани 6 і 8 Запоріж. дівізіі яким наказано. із займаемого району передвинутись походом в район Комаргород, Вапнярка, Тиманівка до 6 Жовтня.

 

Полковн. Удовиченко призначен Ком групи Хрістіновського напрямку.

 

unr_1919: (Default)
2014-09-28 03:06 pm

28 вересня 1919 р.

Волинська група

В 5 год 30 хв. ворог користуючись темнотою напав на Штаб 2 дівізіі, але був відбитий комсотнею. В 10 годин ворог почав наступ на с. Семенівку і примусив 11 полк відсунутись до с. Крути, а потім і на Лобушно. Штадів переходе на полуст. Лобушно. Бронпотяг б’єтьтся у ст. Абомеліково. Начдів 4 ранен і залишився в строю. 11 полк відійшов до с. Серби. Начдів 4 ранен 11 полком, позаяк його приняли за ворожий роз’ізд. Бронпотяг «Вільна Украіна» усиленно тікає від ворога. Командір бронпотяга змінен. Настрій команди бронпотяга кепський, роспущений: раненому Начдів 4, який приіхав до бронпотяга щоб пожурить команду за плоху роботу, відповіли що кулеметів на «Вільній Украіні хватить і для Начдіва, а з інспектором і балакать не захотіли.

2 кін полк с. Лобушно, 11 полк південну опушку ліса що на захід від полст. Лобушна, 10 полк на північь с. Петрівкі
2 дівізія на лініі Будій - Будійська

Киівська група

До штагрупи прибули повстанчеські отряди Трясило % козаків 48 старшин 2 % і Холодного %козак 98 і 12 стар%
5 дівізія заняла смугу роз Севастьянівка, с. Бочккурні, с. Хайлово. Головні сили в м. Монастирище. В 16 годин польовий караул зробив налет на с. Охремово. Взяті трофеі і полонен деникінський полковник.

Бригада УСС

На фронті бригади перестрілка стеж.

3 дівізія

К-ръ бригади 11 галицькоі в балачкі з сот. Татарінцевим заявив що вони мають відомості про те що Умань і Христинівка залишени УСС без бою і про це він робе доклад НКГА.

9 дівізія

На фронті Устьє – Маньківка розвідка.

Н.К.Г.А.

6 запоріж. дівізія перейде сьогодня в район с. Плісково. Ворожу стежу в силі коло одноі сотні у с. Рея вогнем прогнано. На фронті групи СС спокій. Ворог займає сс. Орени і Юрковщину що 10 вер на південь схід від Новоград Волинська. 27/9 до Шепетівкі прибула 1 кінна сотня ляхів, гадаючі що Шепетівка занята большовиками, але переконавшись що йх там немає вони обіцялись опустити місто ала ж досі ще залишилися.

Распорядження.

Наштагруп УСС. Про маючийся в м. Гайсині бронпотяг.
Комгрупі УСС. Про передачу 11 галицькоі бригади НКГА
Начдів 9. Про завдання 9 дівізіі і відповідь на міркування Наштадів 9
полков. Удовиченко. Вимога Головного Отамана про повернення п.Удовиченко до групи для керування нею.